top of page

Endoskopiskie izmeklējumi – gan diagnostikai, gan profilaktiskai veselības pārbaudei

26.10.2022.

Dr.med.Vita Skuja Kuldīgas slimnīcas endoskopijas kabinetā

Atvērti papildus pieraksta laiki uz maksas gastroskopijas un kolonoskopijas izmeklējumiem pie gastroenteroloģes, gastrointestinālās enodskopijas speciālistes Dr. med. Vitas Skujas. Izmeklējumi pieejami ne tikai slimību diagnosticēšanai, bet arī profilaktiskai kuņģa un zarnu trakta veselības pārbaudei.


Uz gastroskopiju (augšējo endoskopiju) ārsts visbiežāk nosūta, ja cilvēks sūdzas par sāpēm vai dedzināšanas sajūtu vēdera augšdaļā vai krūškurvī, sliktu dūšu, vemšanu, svara zudumu vai rīšanas traucējumiem. Izmeklējumu izmanto iespējamo anēmijas cēloņu konstatēšanai un dažādu barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas slimību diagnosticēšanai.


Kolonoskopiju (apakšējo endoskopiju) nozīmē pacientiem ar sāpēm vēderā, neskaidra cēloņa vēdera pūšanos, vēdera izejas traucējumiem, asins vai gļotu piejaukumu vēdera izejai, svara zudumu vai anēmiju.


Dr. med. Vita Skuja iesaka šos izmeklējumus veikt ne tikai diagnostikas, bet arī profilaktisku apsvērumu dēļ:

“Latvija ir kuņģa vēža augsta riska valsts, tāpēc, ja izmeklējums nekad iepriekš nav veikts, ar gastroenterologa rekomendāciju izmeklējumu varētu apsvērt veikt no 40 gadu vecuma arī gadījumos, kad cilvēkam nav nekādu sūdzību vai arī ātrāk, ja ģimenē tuviem radiniekiem bijis kuņģa vēzis. Izmeklējums šādos gadījumos tiek veikts, lai laicīgi konstatētu potenciālos pirmsvēža stāvokļus un uzsāktu ārstēšanu vai noteiktu turpmāku novērošanas termiņu.’’

Šādas rekomendācijas sniedz Eiropas Gastrointestinālās Endoskopijas asociācijas vadlīnijās. ‘’Kolonoskopija, ja tā nav veikta iepriekš, bez sūdzībām būtu rekomendējama no 45 gadu vecuma vai 10 gadu ātrāk, ja tuviem radiniekiem konstatēts resnās vai taisnās zarnas vēzis.’’, norāda ārste.


Dr. med. Vita Skuja iesaka ģimenes ārstu vai gastroenterologu uzraudzībā sekot līdzi iepriekš veikto endoskopisko izmeklējumu rezultātiem un histoloģisko izmeklējumu atbildēm, lai jau laicīgi noteiktu intervālu, kad endoskopiskie izmeklējumi – gastroskopija un kolonoskopija būtu atkārtojami.


Dr. med. Vita Skuja ir medicīnas zinātņu doktore, gastroenteroloģe, iekšķīgo slimību ārste, gastrointestinālās enodskopijas speciāliste. Praktizē klīnikās Anti-Aging Institute, Capital Clinic Riga, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā. Ir Rīgas Stradiņa universitātes docētāja, Eiropas Gastroenteroloģijas Asociācijas (United European Gastronetrology) pārstāve un mācībspēks, Latvijas Jauno gastroenterologu biedrības dibinātāja, preventīvās medicīnas klīnikas Anti-Aging Institute metodiskā vadītāja.


Par ārstes attieksmi un profesionalitāti ir saņemts daudz pozitīvu atsauksmju no Kuldīgas slimnīcas pacientiem. Daktere laipni izskaidro veikto izmeklējumu rezultātus un iesaka tālākos soļus turpmākā diagnostikā un ārstēšanā.


Comentários


bottom of page