top of page

Galvenā ārste iepazīstina jauniešus ar neiroķirurga profesiju

18.02.2022.

Kuldīgas novada Bērnu un jauniešu centrs no 15. līdz 18.februārim organizēja karjeras dienas “Iepazīsti profesiju”, kuru laikā vairāku nozaru pārstāvji bija aicināti pastāstīt par savu profesiju. Vienā no attālinātās tikšanās reizēm jauniešus ar savu profesiju iepazīstināja Kuldīgas slimnīcas galvenā ārste, neiroķirurģe Dr. Agate Zīverte.


Kuldīgas slimnīcas galvenā ārste, neiroķirurģe Dr.Agate Zīverte bija uzaicināta pastāstīt par neiroķirurga profesiju. Kā jauniešiem skaidroja Dr.Zīverte, neiroķirurgs ir ķirurgs, kurš operē galvas un muguras smadzenes. Daloties ar fotoattēliem, ārste uzskatāmi parādīja operāciju norises procesu, pastāstot par speciālo papildus aprīkojumu un to pielietojumu operācijas laikā. Jauniešiem tika parādīti attēli no dažādiem neiroķirurģisko operāciju veidiem, izskaidrots, kā tiek operēts caur mikroskopu un uzsvērts, cik svarīga šādās operācijās ir precizitāte. Dr.Zīvertei garākā operācija ilgusi 12 stundas.


Lai kļūtu par neiroķirurgu, vispirms sešus gadus ir jāapgūst ārsta profesija, bet pēc tam sešus gadus jāstudē rezidentūrā, apgūstot specialitāti. Turklāt, jau studiju procesā, ir svarīgi iegūt praktisko pieredzi, strādājot ārstniecības iestādē kopā ar pieredzējušiem speciālistiem. Jauniešiem tika uzsvērts, ka ar Latvijā iegūto izglītību vien nepietiks - zināšanas nepieciešams papildināt un praktizēt, studējot arī citās valstīs. Dr.Zīverte atklāja, ka profesijas īstenošanai, kopumā viņai ir bijuši vajadzīgi 15 gadi.


Jaunieši interesējās arī par to, kādas svarīgākās rakstura iezīmes ir nepieciešamas neiroķirurgam, kā tikt galā ar emocijām, kā ārstei norit darba ikdiena Kuldīgas slimnīcā, kāpēc nolēma atgriezties Kuldīgā, vai viņa vienmēr ir gribējusi kļūt par ārstu un vai ilgais mācību process ir to vērts?

“Pašdisciplīna, augsta motivācija, spēcīga griba, mērķtiecība ir tās svarīgākās rakstura īpašības, kas nepieciešamas neiroķirurgam. Ja esi sācis, tad atpakaļceļa vairs nav, ir jāiet līdz galam!”, stāstot par studiju gaitām, motivāciju un sākotnējo nedrošību profesijas izvēlē, savu ceļu neiroķirurga profesijā jauniešiem raksturo Agate Zīverte.

Jautāta, ko daktere jūt, kad operācija ir izdevusies veiksmīga, un ir izdevies cilvēku izglābt no nāves, Dr.Zīverte atbild: “Sajūtu pēc ļoti veiksmīgām operācijām, gadījumiem, kad pacients pēc ilgstošas ārstēšanās pieceļas un aiziet ar savām kājām no slimnīcas, var raksturot kā neaprakstāmu gandarījuma sajūtu, bet glābējeņģeļa vai dieva statusā sevi nekad nelieku. Mēs nevaram izlemt šos jautājumus, jo ir kādi augstāki spēki, kas tomēr diktē dzīvē kādus noteikumus.”


Dr.Zīverte izstāstīja arī profesionālos veiksmes stāstus un parādīja fotoattēlus no starptautiskajiem kongresiem, kuros savā pieredzē ir dalījusies ar kolēģiem, t.sk., ar vadošajiem neiroķirurgiem no visas pasaules. Neiroķirurģiju viņa dēvē par vīrišķīgu nozari, jo sievietes – neiroķiruģes ir sastopamas reti.


Atkāpei no neiroķirurga profesijas niansēm, ārste labprāt atklāja arī savas aizraušanās un pastāstīja par to, cik svarīga viņai ir Latvija, Kuldīga un māju sajūta, smejot, ka “Latviju viņa pametīšot tikai tad, ja Latvijā nebūs neviena slimnīca!”


Cerot, ka šī saruna iedvesmos apgūt ārsta profesiju, Dr.Zīverte jauniešus aicināja būt mērķtiecīgiem, pārliecinātiem par sevi un, izvēloties profesiju, noticēt savām spējām.Comments


bottom of page