top of page

Gripas karantīnas laikā Kuldīgas slimnīcas apmeklētāji aicināti lietot medicīnisko masku

22.01.2024.

Gripas epidēmijas laikā, Kuldīgas slimnīcā noteikta karantīna. Lai pasargātu sevi, mediķus un citus pacientus, apmeklētāji aicināti ņemt līdzi un, atrodoties slimnīcas telpās, izmantot medicīniskās sejas maskas. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas, Covid-19 un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa dati liecina, ka gripas izplatība pieaug, saslimušo skaitam divkāršojoties nedēļas laikā. Turklāt nedrīkst aizmirst arī par Covid - 19 vīrusu, kura klātbūtne joprojām pastāv.


Kuldīgas slimnīcā, kopš 12. janvāra noteikta gripas karantīna, kuras laikā  pastāv pacientu apmeklējuma ierobežojums, kā arī obligāts noteikums apmeklētājiem lietot medicīnisko sejas masku stacionāra nodaļās un ilgstošas sociālās aprūpes nodaļās.  


Epidemioloģiskās drošības apsvērumu dēļ, lietot medicīniskās sejas maskas aicināti arī ambulatoro konsultāciju apmeklētāji. Nākot pie Kuldīgas slimnīcas speciālistiem uz ambulatoro konsultāciju, ieteicams ņemt līdzi un lietot medicīnisko sejas masku. Rekomendējama ķirurģiskā sejas maska vai FFP2/FFP3 respirators bez vārsta.

Apciemot tuvinieku Kuldīgas slimnīcas nodaļās drīkst tikai noteiktos gadījumos ar nodaļas vadītāja vai dežūrārsta atļauju. Ieejot nodaļā apmeklētājam medicīniskā sejas maska jālieto obligāti, kā arī jādezinficē rokas. Nodaļā nedrīkst iet ar āra apaviem. Grūtnieci dzemdību nodaļā drīkst pavadīt viena persona bez augšējo elpceļu, gripas vai citu vīrusu infekcijas simptomiem. Bērnu nodaļā pie bērna drīkst atrasties viens vecāks. Sūtījumi tiek pieņemti mitrumizturīgā, viegli dezinficējamā iepakojumā, kuru nodod Kuldīgas slimnīcas garderobes darbiniekam, Uzņemšanas nodaļas reģistratoram vai nodaļas personālam.


Jūtot augšējo elpceļu saslimšanas simptomus (iesnas, klepus, kakla sāpes) vai citu vīrusa infekciju pazīmes (slikta pašsajūta, paaugstināta temperatūra, drudzis, slikta dūša, nespēks) cilvēki aicināti atteikt pierakstu pie ārsta un palikt mājās. Tā varam pasargāt medicīnas darbiniekus un citus pacientus.

Gripa ir akūta, sevišķi lipīga vīrusa infekcija, kas gaisa pilienu ceļā viegli izplatās no cilvēka uz cilvēku. Salīdzinot ar citām infekcijas slimībām, gripa atšķiras ar izplatīšanās ātrumu, izraisīto komplikāciju biežumu un smagumu. To dēļ gripas epidēmijas laikā 2 - 5 reizes pieaug hospitalizāciju skaits. Pirmās gripas pazīmes pēc inficēšanās parādās pēc 48 - 72 stundām, atsevišķos gadījumos arī no 24 stundām līdz 7 dienām. Gripai raksturīgs: pēkšņs sākums, galvassāpes, drudzis, paaugstināta temperatūra, kaulu "laušanas sajūta'', aizlikts deguns bez iesnām un sauss, sauss klepus.


SPKC norāda, ka, neraugoties uz gripas epidēmijas sākumu, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst 10 nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10-14 dienu laikā. Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis līdz gripas sezonas sākumam.

Lai mazinātu smagas slimības gaitas, hospitalizācijas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta veselības riska grupas cilvēkiem, kuriem slimības bieži norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks.

Commentaires


bottom of page