top of page

Jāveicina sabiedrības izpratne par vardarbību pret mediķiem

13.03.2024.


Latvijas Ārstu biedrība, kopā ar virkni ārstniecības personu profesionālajām organizācijām aicina pastiprināt atbildību par uzbrukumiem ārstniecības personām, paužot bažas par pieaugošo agresiju pret mediķiem. Vēstulē vairākām valsts amatpersonām, tiek rosināts veikt grozījumus Krimināllikumā, nosakot kriminālatbildību par uzbrukumu ārstniecības personai.


Kuldīgas slimnīcas mediķi ar pacientu agresiju visbiežāk sastopas jau neatliekamās medicīniskās palīdzības un pacientu uzņemšanas nodaļā. Mediķu aizsardzībai būtu jābūt arī vienam no lokālo neatliekamās palīdzības slimnīcu stiprināšanas jautājumiem.

 

Kā norāda nodaļas vadītāja Dr. Līga Vaģele, gandrīz katrā dežūrā ir kāds gadījums, kad mediķi tiek aizskarti ne tikai emocionāli, bet nereti apdraudējums ir tik liels, ka medicīniskā palīdzība jāsniedz likumsargu klātbūtnē. Pārsvarā tās ir personas, kas atrodas psihoaktīvo vielu ietekmē un neorientējas ne laikā, ne telpā, ne personībā.

 

Arī Kuldīgas slimnīcas Iekšķīgo slimību nodaļā mēdz būt gadījumi, kad darbinieki sastopas gan ar verbālu, gan fizisku vardarbību. Nodaļas virsmāsa Sanita Fišmeistere skaidro, ka pacientu agresīvā uzvedība ir saistīta ar pacientu psihoemocionālo stāvokli, ko ietekmē saslimšana, vides maiņa, ārstniecības un aprūpes process vai citi faktori. Iekšķīgo slimību nodaļā nereti tiek izdemolētas palātas, bojāts inventārs. Personāls sastopas ar rupju lamāšanos, speršanu, sišanu, spļaušanu, košanu.

 

“Agresīviem pacientiem bieži vien ir nekritiska attieksme pret sevi, savu veselību. Daudzi uzskata, ka tas ir mediķu darbs, mums par to maksā un tāpēc mums šīs situācijas būtu jāpacieš. Neskatoties uz to, vai pacienta uzvedība ir apzināti agresīva, saslimšanas vai psihoaktīvo vielu izraisīta, šādi pacienti rada apdraudējumu personālam.  Tāpēc par to ir jārunā un jārod risinājums,“ uzskata Kuldīgas slimnīcas Iekšķīgo slimību nodaļas virsmāsa S. Fišmeistere.

 

Latvijas ārstniecību profesionālās organizācijas, izprotot nepieciešamību veikt skaidrojošo darbu, organizēs diskusijas, veidos apmācības par dažādām iespējām, kā aizsargāt savas tiesības, kur jāvēršas vardarbības gadījumā.

 

Kā vienu no risinājumiem valstiskā līmenī, uzbrukumu ārstniecības personai un neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes darbiniekam, organizācijas rosina noteikt par krimināli sodāmu, kā arī paredzēt tiesības atteikties no turpmākās vardarbīga pacienta ārstēšanas.


 

Comentários


bottom of page