top of page

Kad profesija ir kas vairāk par darbu

12.05.2022.

12. maijs ir Starptautiskā Māsu diena, kad savu profesiju sumina 97 Kuldīgas slimnīcas māsas un 41 māsas palīgs. Ko nozīmē būt māsai? Kas ir māsu profesijas aktualitāte šodien?


Kuldīgas slimnīcas māsas profesija ir viena no vishumānākajām profesijām - tā ir misija kalpot cilvēcei, izrādot cieņu pret cilvēka dzīvību un veselību.

“Mīlēt cilvēkus un vēlēties no sirds palīdzēt; spēt sajust pacienta sāpes un ciešanas; būt atsaucīgai, līdzjūtīgai, laipnai, saprotošai; būt nomodā par klienta veselību, remdēt gan fiziskās, gan emocionālās sāpes, nodrošināt pacienta veselības aprūpi pēc vislabākās sirdsapziņas,” tā par māsas profesijas būtību saka Kuldīgas slimnīcas māsas.

Uz jautājumiem par un ap māsas profesiju, atbild Kuldīgas slimnīcas vecākā vecmāte Laura Prelgauska.


Kas ir māsas profesija?

Māsas profesija ir kā tilts starp pacientu un ārstu. Ar pozitīvu tendenci vērojams, ka tradicionālā izpratne par māsu lomu medicīnā no ārsta asistenta un palīga uz zinošu, kvalificētu un līdztiesīgu kolēģi, kurš var darboties patstāvīgi savu kompetenču ietvaros. Māsu galvenie darbības virzieni ir koncentrēšanās uz pacientu aprūpi. Mūsdienās, lai veiktu kvalitatīvu pacientu aprūpi, ir nepieciešamas zināšanas, prasmes un kompetences. Man ir svarīgi, lai katrs pacients, kas atrodas nodaļā saņemtu pēc iespējas labāko aprūpi. Māsas darbs ir plašs un vērtīgs, tomēr jāatzīst - nenovērtēts.


Kas šobrīd ir māsu profesionālā aktualitāte?

Šobrīd sabiedrībā notiek diskusijas par māsu profesijas turpmāko attīstību. Māsas profesija līdz šim bija pietiekami sadrumstalota, kas neveicināja māsu efektīvu mobilitāti darba tirgū. Visā valstī ir nepietiekams māsu skaits. Šis jautājums jārisina valstiskā līmenī ceļot māsu profesijas prestižu un veidojot atbilstošu atalgojumu.


Ko Tev nozīmē būt Kuldīgas slimnīcas galvenajai māsai?

Saskaroties ne tikai ar māsu ikdienu nodaļā, bet šobrīd esot galvenās māsas amatā, saskatu vairākus sistēmas trūkumus. Māsas, kuras ilgstoši strādā nozarē, ar savu degsmi un entuziasmu ir noturējušas veselības aprūpi, Kuldīgas novada iedzīvotājiem. Tomēr, lai izvairītos no pārslodzes un izdegšanas, darba vietā ir jārod arī papildus finansējums nozarei, kas daļēji varētu veicināt jauno māsu piesaisti. Kā galvenā māsa vēlos, lai māsas un māsas palīgi, kuri šeit strādā būtu apmierināti ar darba vidi, varētu strādāt mūsdienīgos, uz attīstību vērstos un konkurētspējīgos apstākļos. Līdzās pozitīvam un apmierinātam medicīniskās aprūpes personālam, būs arī smaidīgi pacienti. Lai mums viss izdodas!


Sveicam Kuldīgas slimnīcas māsas un māsas palīgus Starptautiskajā Māsu dienā!

Comments


bottom of page