top of page

Kuldīgas slimnīcā pirmo reizi veic pēdas īkšķa un pleznas kaula locītavas endoprotezēšanu

25.08.2023.

Kad ārsts ir patiesi ieinteresēts palīdzēt pacientam, tad risinājumu var atrast arī tad, ja tas prasa nedaudz iziet ārpus savas profesionālās komforta zonas, ikdienas operāciju rutīnas. Pēdas īkšķa endoprotezēšanu, lai ārstētu hallux rigidus, Kuldīgas slimnīca savā operāciju klāstā līdz šim nebija paredzējusi. Šovasar Kuldīgas slimnīcas traumatologi - ortopēdi to veiksmīgi īstenojuši kādai pacientei.


Pacientes pēdas īkšķa problēma nu ir atrisināta, pateicoties Kuldīgas slimnīcas traumatoloģes - ortopēdes Dr. Evitas Rumbas ieinteresētībai un uzņēmībai. Paciente pie traumatologa - ortopēda bija vērsusies ar sūdzībām par to, ka ļoti sāp pēdas īkšķis un nevar paiet. Rentgenā atklājies, ka pirksta locītava pavisam nodilusi, diagnoze - hallux rigidus.


“Hallux rigidus sauc arī par stīvo īkšķi. Tā ir kājas īkšķa pamata locītavas deformējošā artroze, kad pēdas īkšķis ir mazkustīgs, sāpīgs, ap locītavu parasti rodas kaula izaugumi. Pacientiem ar hallux rigidus ir ļoti ierobežots pirksta kustību apjoms un paradās stipras sāpes pie slodzes, “ skaidro Dr. Evita Rumba, “Pastāv vairākas ārstēšanas iespējas, tomēr operācija, kurā tika ievietota pēdas īkšķa locītavas protēze, pacientei noņem sāpes, pēc trīs mēnešiem īkšķis ir kustīgs. Tas ir līdzīgi, kā ceļu un gūžu locītavas endoprotezēšana. ”

Par iespēju veikt šāda veida operāciju Dr. Rumba jau bija interesējusies agrāk, informāciju ieguvusi traumatoloģijas – ortopēdijas kongresos, kā arī pieredzes apmaiņā ar kolēģiem. Esot ieinteresētai pēc iespējas ātrāk novērst problēmu, Dr. Rumba sadarbojās ar pacienti vajadzīgās pēdas īkšķa locītavas endoprotēzes iegādē un, piedaloties kolēģim Dr. Jānim Jansonam, Kuldīgas slimnīcā veiksmīgi veica pašu operāciju.


Dr. Rumba skaidro, ka pacientiem, kuriem saslimšana ir tikai sākuma stadijā, pastāv ari konservatīvas ārstēšanas iespējas, ikdienā lietojot individuāli izgatavotas ortopēdiskās zolītes vai valkājot speciālos apavus. Tomēr endoprotezēšana pacientam pēc aptuveni trīs mēnešu pakāpeniska atveseļošanās perioda dod iespēju atgūt dabiskās īkšķa locītavas kustības un ļauj aizmirst par sāpēm.


Dr. Rumba operāciju vērtē kā veiksmīgu, par ko ir pateicīga arī kolēģim Dr. Jānim Jansonam un visai operācijas komandai Kuldīgas slimnīcā.


Lai pacientiem ar hallux rigidus saslimšanu arī turpmāk palīdzētu atgūt dzīves kvalitāti, ārste ir gatava šāda veida operācijas praktizēt Kuldīgas slimnīcā. Operāciju var veikt dienas stacionārā un pacients pavisam drīz var doties mājās. Atveseļošanās notiek aptuveni trīs mēnešus kāju saudzējošā režīmā, neizslēdzot konsultācijas pie fizikālās terapijas un rehabilitācijas ārsta.

bottom of page