top of page

Lai grūtnieces justos droši

29.08.2023.

Kuldīgas slimnīcā ir pieejami kvalitatīvi dzemdību pakalpojumi, kurus nodrošina profesionāla, pieredzējusi komanda. Pieejamas arī jaunākās paaudzes iekārtas, kas dod iespēju sekot bērniņa veselībai un sniegt medicīnisko palīdzību, ja mazulim pēc piedzimšanas nepieciešamas papildus rūpes. Lai gan bērniem pasaulē paredzēts nākt dabiskās dzemdībās, dažkārt ārstiem jāpieņem lēmums par ķeizargrieziena operāciju.


Ginekologi – dzemdību speciālisti arvien uzsver, ka bērniņam pasaulē būtu jānāk dabiskās dzemdībās. Lielākoties tā tas arī notiek, tomēr dažkārt gadās neplānotas situācijas un speciālistiem nākas izšķirties par ķeizargrieziena operāciju. Kuldīgas slimnīcā strādā profesionāli un pieredzējuši speciālisti un nepieciešamības gadījumā ķeizargrieziens tiek veikts jebkurā dienā un jebkurā diennakts laikā.


Lēmumu par operāciju pieņem ginekologs – dzemdību speciālists un, sadarbībā ar anesteziologu-reanimatologu un medicīniskā personāla komandu, pats to arī veic. Jaundzimušā veselību novērtē un uzrauga neonatologs.


“Ķeizargrieziena operāciju veic caur horizontālu griezienu vēdera sienā un dzemdē. Ķeizargrieziens varbūt akūts un plānots. Akūts ķeizargrieziens visbiežāk tiek veiks bērniņa interesēs, kad mainās sirdstoņi. Otrs biežākais iemesls ir bērna galviņas un iegurņa iekšējo izmēru nesaderība, kad pat pie pilna dzemdes kakla atvēruma nenotiek tālāka bērniņa virzība pa dzemdību ceļiem. Vēl pie indikācijām var minēt nabassaites izkrišanu, asiņošanu priekšguļošas placentas gadījumā, normāli novietotas placentas priekšlaicīgu atslāņošanos, dzemdes plīsuma un citus riskus, “ skaidro Kuldīgas slimnīcas Dzemdību un ginekoloģijas nodaļas vadītāja ginekoloģe – dzemdību speciāliste Iveta Bāliņa.

Atkarībā no operācijas steidzamības, akūto ķeizargriezienu iedala kritiskā, neatliekamā un iepriekš neplānotā. Plānots ķeizargrieziens tiek veikts iepriekš noteiktā laikā. Visbiežāk ķeizargrieziens tiek veikts spinālajā anestēzijā, bet kritiskā ķeizargrieziena gadījumā - intubācijas narkozē.


Dr. Bāliņa uzsver, ka Kuldīgas slimnīca ir neatliekamās medicīniskās palīdzības slimnīca, kurā diennakts režīmā strādā gan vecmāte, gan ginekologs – dzemdību speciālists, gan pediatrs vai neonatologs, bērnu māsa, gan anesteziologs un dežūrpersonāls reanimācijas un anesteziolģijas nodaļā, garantējot palīdzību arī tad, ja dzemdību laikā nākas izšķirties par akūtu ķeizargrieziena operāciju. Visu diennakti ir pieejama arī valsts apmaksāta epidurālā atsāpināšana dzemdībās.

Kuldīgas slimnīcā tiek veiktas arī plānveida ķeizargrieziena operācijas tām sievietēm, kurām jau grūtniecības laikā ir konstatētas medicīniskās indikācijas. Tās var būt maksts vai dzemdes patoloģijas, sašaurināts iegurnis, primāra ģenitālā herpesvīrusa infekcija pirms dzemdībām. Ķeizargrieziens tiek plānots arī pie nepareizas augļa guļas, kā arī ,ja sievietei anamnēzē ir divi vai vairāk ķeizargriezieni, citas operācijas uz dzemdes (miomas mezglu lobīšana).


“Sievietes var izvēlēties ķeizargriezienu kā alternatīvu dabiskajām dzemdībām bez medicīniskām indikācijām, tomēr tas ir dārgs maksas pakalpojums, un ginekologi – dzemdību speciālisti cenšas no šāda soļa atturēt, uzsverot, ka ķeizargrieziens tomēr ir operācija, kas ir saistīts ar zināmu atveseļošanās periodu, komplikāciju riskiem, “ norāda Dr. Bāliņa.


Kuldīgas slimnīcā ir pieejama arī valsts apmaksāta grūtnieču aprūpe. Grūtniecības uzraudzību veic Dr. Iveta Bāliņa, Dr. Ilze Smiltāne, Dr. Natālija Gailīte, Dr. Alise Vigule kopā ar vecmātēm Gundegu Kugelani un Lindu Jūrmali. Līdz ar to konsultāciju laikā var jautāt un kliedēt bažas par grūtniecības norisi un dzemdību pakalpojumu Kuldīgas slimnīcā.


Sazinoties ar Kuldīgas slimnīcas Dzemdību nodaļas vecāko vecmāti Ingu Losāni pa tālruni 63374009 un vienojoties par laiku, ir iespēja apmeklēt Kuldīgas slimnīcas dzemdību nodaļu.


Lai arī jaundzimušo skaits visā Latvijā ir ar lejupejošu tendenci, Kuldīgas slimnīcā vidēji gadā pasaulē nāk vairāk kā 500 jaundzimušo. 2020. gadā tie bija 516 jaundzimušie, 2021. gadā tika sagaidīti 565 bērniņi, 2022. gadā 520 bērnu, bet šogad līdz augusta beigām sagaidīti jau 335 bērniņi.

bottom of page