top of page

Lai pievērstu uzmanību nieru veselībai

07.03.2024.

Katru gadu martā tiek atzīmēta Pasaules nieru diena, kad cilvēki tiek aicināti pievērst uzmanību savai nieru veselībai. Izaicinājumi nefroloģijas nozarē Latvijā ir saistīti ne tikai ar speciālistu pieejamību reģionos, bet arī ar to, ka pacienti pie speciālista nonāk novēloti. 


Viens no Pasaules nieru dienas mērķiem ir aicināt ne tikai iedzīvotājus, bet arī veselības aprūpes speciālistus pievērst uzmanību nieru slimību riska faktoriem un veikt agrīnu slimību diagnostiku.  Nieres cilvēka organismā ir atbildīgas par organisma attīrīšanu no toksīniem un nevajadzīgajām vielām. Šis orgāns piedalās ūdens — sāļu maiņā un ārpusšūnu šķidruma daudzuma regulēšanā, nodrošinot skābju un sārmu līdzsvaru organismā, kā arī asinsspiediena regulācijā. Nieres ir ļoti svarīgas arī hemoglobīna veidošanā, kas apgādā mūsu organismu ar skābekli. Nieres  diennaktī caur sevi izlaiž asinis vismaz 300 reižu. Tās piedalās arī kalcija un fosfora vielmaiņas regulācijā, kas ir svarīgas kaulu veselībai.


“Hroniska nieru slimība  ļoti ilgstoši norit bez specifiskiem simptomiem. Ja katrs iedzīvotājs reizi gadā aizietu pie ģimenes ārsta, varētu laicīgi diagnosticēt nieru darbības traucējumus. Bieži vien pacients pie nefrologa nonāk kad  hroniska nieru slimība ir jau tālu progresējusi un ir attīstījušies simptomi,“ uzsver Dr. Daniela Sila, kura ir viena no Kuldīgas slimnīcas nefroloģēm.

Cukura diabēts un augsts asinsspiediens ir galvenie hroniskas nieru slimības riska faktori, tomēr nieru veselību kopumā dzīves laikā negatīvi ietekmē arī nepareizs uzturs, regulāra nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu (Dolmen, Ibumetin)  lietošana, mazaktīvs dzīves veids.


Nepamanot un neārstējot nieru saslimšanu savlaicīgi, cilvēkam var attīstīties termināla nieru mazspēja, kad nepieciešama nieru aizstājterapija- hemodialīze vai peritoneālā dialīze.

Veicot hemodialīzi- asinis tiek filtrētas caur speciālu mākslīgo filtru, lai veiktu attīrīšanas procesu un tiek ievadītas atpakaļ pacienta organismā. Šāds asins attīrīšanas process parasti jāveic trīs reizes nedēļā, bet procedūras ilgums ir aptuveni četras stundas. Kuldīgas slimnīcas Hemodialīzes nodaļā 2023. gadā veiktas 837 hemodialīzes procedūras, šogad līdz 7.martam tās ir 150.

Peritoneālā dialīze tiek veikta mājas apstākļos, kā dialīzes filtru izmantojot vēderplēvi, kas izklāj vēdera dobumu. Vēdera dobumā tiek ievadīs speciāls šķīdums, caur pastāvīgi ievietotu katetru.  Bez kādas no šīm procedūrām cilvēks izdzīvot nespēj.

Martā piedomājot par nieru veselību, aicinām iedzīvotājus reizi gadā aiziet pie ģimenes ārsta un pārbaudīt savu veselību arī tad, ja nav nekādu saslimšanas simptomu.

Nieru funkciju var novērtēt, veicot asins un urīna analīzes. Asins analīzēs nosakāms kreatinīns, urea, elektrolīti, kā arī pilna asins aina. Nepieciešamos izmeklējumus, nosūtot cilvēku uz laboratoriju, nozīmēs ģimenes ārsts.   


Risinot izaicinājumu ar garajām gaidīšanas rindām uz konsultācijām pie speciālistiem, Kuldīgas slimnīcai pagājušā gada rudenī, papildus Dr. Aigas Vasiļvolfas pieņemšanām, izdevās piesaistīt vēl divus nefrologus – Dr. Danielu Silu un Dr. Ilzi Andersoni, kura ir arī bērnu nefrologs.


Kuldīgas slimnīcā ir pieejamas valsts apmaksātas nefrologa konsultācijas. Nākot uz konsultāciju, līdzi jāņem ārsta nosūtījums, kā arī iepriekš veikto analīžu rezultāti. Pieraksts pa tālruni 63374000

Comentarios


bottom of page