top of page

Ne vienmēr neatliekamā palīdzība

20.09.2023.

Kuldīgas slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un pacientu uzņemšanas nodaļas galvenās funkcijas ir neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšana un pacientu reģistrēšana plānveida ārstēšanai vai stājoties slimnīcā. Konsultācijas un ārstēšana, kas nepārsniedz ģimenes ārsta iespējas un kompetenci un kuras tūlītēja nesniegšana neapdraud cilvēka dzīvību un veselību, nodaļā ir maksas pakalpojums. Arī ārsta apskates gaidīšanas laiks ir atkarīgs no tā, vai palīdzība ir neatliekama.


Ārstniecības persona slimnīcas uzņemšanas nodaļā novērtē personas veselības stāvokli, izvērtējot, vai tas atbilst neatliekamai medicīniskajai palīdzībai noteiktiem kritērijiem. Šie kritēriji iedalās vairākos līmeņos, ko raksturo noteikti klīniskie stāvokļi.

Lai arī pacientam pašam savs veselības stāvoklis nereti šķiet visneatliekamākais, ne vienmēr uzņemšanas nodaļā sniegtie pakalpojumi būs uzskatāmi par neatliekamo medicīnisko palīdzību. Piemēram, rentgena izmeklējums pacientiem ar vairākas dienas vecām traumām, vai medikamentu ievade pacientiem ar hroniskiem asinsspiediena, sirds ritma vai muguras veselības problēmu saasinājumiem, ne vienmēr būs uzskatāma par akūtiem veselības traucējumiem vai neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Tas nozīmē, ka no pacientiem ar hronisku slimību paasinājumiem, par pakalpojumiem slimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības un pacientu uzņemšanas nodaļā, iespējams, tiks prasīta maksa saskaņā ar slimnīcas cenrādi.

“Jāatceras, ka neatliekamās palīdzības un pacientu uzņemšanas nodaļa nav ģimenes ārsta pieņemšanas ambulatorais kabinets. Pat, ja pacientam ir kāda hroniska kaite, kas prasa intravenozu, intramuskulāru ārstēšanu, ko savā praksē nevar nodrošināt ģimenes ārsts, tad ir nepieciešams nosūtījums, norādot nepieciešamos medikamentus, kurus pacientam būtu vēlams saņemt. Bet tā, kā tā nebūs neatliekamā palīdzība, tas būs maksas pakalpojums atbilstoši slimnīcas cenrādim,“ norāda Kuldīgas slimnīcas Neatliekamās palīdzības un pacientu uzņemšanas nodaļas vadītāja Līga Vaģele.

Ja pacienta veselības stāvoklis atbilst neatliekamās palīdzības saņemšanai, cilvēkam būs jāmaksā tikai pacienta iemaksa. Ja palīdzība vairāk saistīta ar hronisku kaišu atvieglošanu, ko tikpat labi var risināt ambulatori, būs jāmaksā atbilstoši Kuldīgas slimnīcas cenrādim.


Arī gaidīšanas laiks pacientiem Neatliekamās medicīniskās palīdzības un pacientu uzņemšanas nodaļā ir atkarīgs no pacienta veselības un dzīvības apdraudējuma. Ar uzskatāmu valstī vienotu pacientu triāžas kārtību, kā arī pacientiem noderīgu informāciju var iepazīties šeit.

Comments


bottom of page