top of page

Sirds veselībai svarīga profilakse

29.09.2023.

29. septembrī tiek atzīmēta Pasaules sirds diena, kuras mērķis ir informēt sabiedrību par sirds un asinsvadu slimībām, apvienot cilvēkus cīņā pret sirds un asinsvadu slimību radīto slogu, kā arī veicināt veselīgu dzīvesveidu. Arī Kuldīgas slimnīcas kardioloģe Anita Sirenko, atbildot uz pacientu jautājumiem, vērš uzmanību uz sirds veselības profilaksi un savlaicīgu vēršanos pie ārsta.


Kas ir sinusa aritmija un vai par to jāsatraucas? Saprotu, ka bērniem tā var būt, bet pieaugušajiem? Kas to var izraisīt un vai jāpievērš uzmanība un jāiet pie kardiologa?

Sinusa aritmija ir neregulārs sinusa ritms. Tā ir norma bērniem un jauniem, veseliem pieaugušajiem, un ir saistīta ar elpošanu. Tā liecina par veselu sirdi. Ieelpojot sirdsdarbības frekvence pieaug, izelpojot – samazinās. Cilvēks parasti to nejūt. Retāk sinusa aritmija veselam cilvēkam var nebūt saistīta ar elpošanu. Vecāka gada gājuma cilvēkiem, parasti pēc 50 gadu vecuma, šāda sinusa aritmija, kas nav saistīta ar elpošanu, pati par sevi nav bīstama, taču jāpievērš uzmanība sirds veselībai, sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem, asinsspiedienam, holesterīnam, cukura līmenim asinīs un citiem rādītājiem. Šāda sinusa aritmija var norādīt uz sinusa mezgla elektriskās aktivitātes izmaiņām, kas laika gaitā var sākt izpausties un radīt sūdzības. Ja rodas šaubas, vienmēr iespējams vērsties gan pie ģimenes ārsta, gan pie kardiologa.


"Lai profilaktiski rūpētos par savu veselību, jāsāk ar veselības mācību ne tikai skolās, bet arī ģimenēs. Bērniem jau no mazotnes jāredz labais piemērs mājās no sev tuvajiem, mīļajiem cilvēkiem. Ne vienmēr jāpērk dārgi produkti vai jātērē nauda sporta zālēs. Neviena sporta zāle nevar būt labāka par fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā. Tie paši pilngraudu produkti, kas nav pārāk dārgi, ir daudz labāki par slēptos taukus saturošajām kūpinātajām, žāvētajām desām. Pie tam, daudziem šķiet, ka bez gaļas paēst nevar. Bet gaļa tiešām nav jāēd katru dienu. Manuprāt, svarīgākā ir izglītība. Un vēl kas – ja runājam par kardiovaskulāro profilaksi, tad pie ģimenes ārsta noteikti jāaiziet reizi gadā, pat ja nav sūdzību par veselību. Un cik daudzi zina savu holesterīna līmeni? Tam nav vajadzīgi lieli finansu līdzekļi, bet gan jāsaņemas un jāiet pie sava ģimenes ārsta. Piekrītu, ka medikamenti Latvijā nav tie lētākie, taču profilaktiskos pasākumus katrs savas veselības labā var realizēt jau tagad," norāda Dr. Sirenko.

Man ik pa laikam ir epizodes, kad sirds it kā aiztur asinis, iepauzē, un tad “blurkš” – ar švunku sāk strādāt. Kā tikt pie kardiologa, ja ģimenes ārsts neuzskata, ka šī iemesla dēļ vajag pārbaudīties (vai tiešām tas nav pamatots iemesls?)? Šī iemesla dēļ pirms pāris gadiem ir veikta kardiogramma (viss bija kārtībā) un likts Holtera aparāts – bet toreiz šis “blurkš” bija tieši divas minūtes pēc tam, kad aparātu noņēma...

Atbildot uz šo jautājumu, pirmkārt, būtu jāzina cilvēka vecums, dzimums, hroniskās slimības, asins analīžu rādītāji, tajā skaitā vairogdziedzera hormoni, hemoglobīns u.c. Domāju, ka ģimenes ārsts konkrēto cilvēku zina. Ģimenes ārsts zina visu anamnēzi un uztraukumam tiešām nav pamata. Turklāt šķiet, ka problēma nav akūta, ja pirms pāris gadiem jau veikts Holtera izmeklējums. Ja šīs izjūtas ir tiešām ļoti traucējošas, tad var apsvērt Holtera izmeklējumu 72 stundas ilgi vai pat ilgāk ar domu, ka izdosies piefiksēt minētās sajūtas izraisītāju.


Kāds var būt iemesls sajūtai, ka sirds ir nogurusi brīžiem? Tiešām stress? Kardigramma normāla.

Atbildot uz šo jautājumu, atkal jāsaka, ka būtu jāzina cilvēka vecums, dzimums, hroniskās slimības, asins analīžu rādītāji un citi izmeklējumi. Nav īsti skaidrs, ko nozīmē “sirds ir nogurusi brīžiem” - vai tas būtu vispārējs vājums vai pārāk lēna sirdsdarbība, vai kādas citas konkrētas sūdzības, to vajadzētu izrunāt ar ārstu.


Kā jūs vērtējat keto diētu no sirds veselības viedokļa?

Keto diēta ir zema ogļhidrātu daudzuma diēta, kur galvenokārt tiek lietoti tauki, piemēram, trekna gaļa un zivis, dažādas eļļas, olas, trekni piena produkti u.c.. Tauki keto diētā sastāda 75%, olbaltumvielas 15%, bet ogļhidrāti tikai 5%. Sākotnēji keto diētu pielietoja epilepsijas pacientiem. Nu jau kādu laiku šī diēta tiek lietota arī liekā svara zaudēšanai. Ja runājam tieši par sirds veselību, tad jāteic, ka sirds muskulis spēj baroties un dabūt enerģiju no ketonvielām. Tomēr ievērojot šādu diētu, asinīs palielinās, gan augsta blīvuma holesterīns, gan zema blīvuma holesterīns, ko esam pieraduši saukt par slikto, jo tas ir tas holesterīns, kas paaugstina kardiovaskulāro risku. Noteikti neieteiktu šādu diētu pacientiem ar sirds un asinsvadu slimībām vai augstu kardiovaskulāro risku. Taču šīs diētas ilgtermiņa ietekme joprojām nav zināma. Un vajadzētu atcerēties zelta mērenības likumu, jo ēdienam jābūt pilnvērtīgam, sabalansētam, mērenā daudzumā. Ja ir vēlme atbrīvoties no liekiem kilogramiem, tad priekšroku dotu mazākām porcijām, vairāk fiziskām aktivitātēm un labam miegam.


Cik sevi atceros, man bijis paātrināts pulss – 75 līdz 90 sitieni minūtē. Asinsspiediens ir normāls vai nedaudz pazemināts. Ar ko tas var būt saistīts un vai kaut kas jādara, lai to mainītu?

Ja pulss mierīgi sēžot, bez satraukuma ir 75-90 sitieni minūtē, ieteiktu aiziet pie ģimenes ārsta. Gribētos zināt, vai ir kādas citas sūdzības. Būtu jāveic elektrokardiogramma, iespējams ehokardiogrāfija, noteikti jāpārbauda vairogdziedzera funkcija, jānosaka hemoglobīna līmenis asinīs. Jānoskaidro, vai ir kādi slikti ieradumi, vai cilvēks nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm. Mēdz būt gadījumi, kad jaunām, citādi veselām sievietēm, ir paātrināts pulss un objektīvu iemeslu tam tiešām nevar atrast. Iespējams, to varētu saistīt ar veģetatīvās nervu sistēmas aktivitātes izmaiņām.コメント


bottom of page