top of page

Uzliesmo RSV vīruss bērniem

30.11.2022.

Kuldīgas slimnīcas Bērnu nodaļā pēdējā laikā bieži tiek stacionēti bērni, tostarp zīdaiņi, kuri saslimuši ar RSV vīrusu. Par vīrusa simptomiem plašāk stāsta Kuldīgas slimnīcas Bērnu nodaļas vadītāja Ieva Zemarāja un pediatre Ieva Siliņa.


RSV jeb respiratori sincitiālais vīruss ir ļoti bieži sastopams elpceļu vīruss, kas skar degunu, kaklu, plaušas un citas elpceļu daļas.

RSV ir izplatīts - līdz 2 gadu vecumam gandrīz visi bērni izslimo šo vīrusa infekciju un tas ir biežākais hospitalizācijas iemesls bērniem līdz 1 gada vecumam. Īpaša riska grupa ir priekšlaikus dzimuši bērni un bērni, kas jaunāki par 6 mēnešiem.


Kādi ir simptomi un kad nepieciešams nekavējoties vērsties pie ārsta?


Līdzīgi kā citu elpceļu vīrusu gadījumā (gripa, COVID-19), simptomi RSV gadījumā ir iesnas, klepus, šķaudīšana, drudzis, samazināta apetīte, sēkšana. Zīdaiņiem vienīgie simptomi var būt nemiers, samazināta aktivitāte, elpošanas grūtības.


! Pie ārsta jāvēršas nekavējoties, ja bērnam, īpaši zīdainim ir kāds no šiem simptomiem:

  • klepus, kas pastiprinās

  • bērns izēd mazāk kā pusi sava ierastā ēšanas apjoma vai pilnībā atsakās no ēdiena/dzērieniem

  • bērns izskatās ļoti saguris vai ir miegaināks, nekā parasti

  • esat izteikti noraizējies par bērna veselības stāvokli


RSV nav specifiskas ārstēšanas, kā arī, tāpat kā citas vīrusu saslimšanas, to nevar izārstēt ar antibiotikām. Vieglas saslimšanas parasti pāriet pašas, taču smagākos gadījumos var būt nepieciešama ārstēšanās slimnīcā.


Ārstēšanās slimnīcā var ietvert: skābekļa nodrošināšanu caur masku vai deguna kanilēm, deguna skalošanu, atsūkšanu, deguna pilienus, šķidruma ievadīšanu caur vēnu (jo sevišķi, ja ir paaugstināta temperatūra vai apgrūtināta šķidruma uzņemšana vai apgrūtināta ēdināšana zīdaiņiem), elpošanas atbalsts ar elpināšanas aparatūru vissmagākajos gadījumos


Kad jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība vai jāvēršas slimnīcas NMP un pacientu uzņemšanas nodaļā (jebkura vecuma grupa)?

  • ir novērojamas elpošanas grūtības (ļoti strauja vai neregulāra elpošana)

  • elpojot tiek lietota elpošanas palīgmuskulatūra - ievelkas ribstarpas, krūšu kauls
Yorumlar


bottom of page