top of page

Uzmanāmies no čūskām

13.09.2023.

Kuldīgas slimnīcas Iekšķīgo slimību nodaļas ārste Alina Čera apskata čūskas sakostās pacientes kāju

Kuldīgas slimnīcā ārstējas paciente, kurai atpūta pie jūras beigusies ar čūskas kodumu pēdā. Parasti no čūskām mēdzam uzmanīties mežā vai brienot pa aizaugušām vietām, bet šajā gadījumā tā netika pamanīta uz takas, kas vijas cauri jūras kāpām. Paciente dalās ar pieredzi, lai cilvēki vairāk uzmanītos.


Ejot cauri kāpām Bernātu pludmalē, sieviete čūsku pamanījusi tikai tad, kad jau bija tai uzkāpusi. Par nelaimi, čūska noreaģēja ātrāk, paspēdama iekost.


“Es nekad nebiju domājusi, ka ejot uz jūru, varētu uzkāpt čūskai. Mēs tur gājām vairāki cilvēki un neviens nepamanīja. Es kā spēru soli, tā jutu asu dūrienu kājā. Sākumā neaptvēru kas notiek, pacēlu kāju no zemes, čūska bija vēl klāt. Instinktīvi aizsitu prom, neatpazinu, kas tieši tā ir par čūsku, biju šokā un pārbijusies,” atceras paciente.

No koduma pacientei pietūkusi pēda, strauji pasliktinājusies vispārējā pašsajūta. Neatliekamā medicīniskā palīdzība saņemta Liepājas Reģionālajā slimnīcā, tomēr vakarā tūska palikusi lielāka, izplatoties augstāk pa kāju. Pēc Saindēšanās un zāļu informācijas centra konsultantu ieteikuma, sieviete devusies uz Kuldīgas slimnīcu, kur nekavējoties stacionēta. Pacientei uzsākta terapija tromba šķīdināšanai, tūskas novēršanai. Ārstējoša ārste Dr. Čera norāda, ka terapija rit pareizā virzienā, tomēr pacientei vēl vismaz nedēļu jāpavada slimnīcā gultas režīmā.

Kuldīgas slimnīcā pēdējo trīs gadu laikā reģistrēti četri gadījumi, kad palīdzība sniegta čūsku sakostiem pacientiem. Šos pacientus nav bijis nepieciešams stacionēt.


Mediķi norāda, ka pretindes serums reģionālajās un lokālajās slimnīcās netiek uzglabāts. Turklāt sabiedrības viedoklis par to, ka čūskas kodumiem vienmēr ir vajadzīga pretinde, ir maldīgs. Katrs gadījums ir individuāls un serums ne vienmēr nepieciešams. Ja pacientu sakodusi čūska, mediķi parasti konsultējas ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikas kolēģiem vai Saindēšanās un zāļu informācijas centra speciālistiem.

Saindēšanās un zāļu informācijas centrs ir Latvijā vienīgais specializētais toksikoloģiskās informācijas sniegšanas centrs, kas ikvienam iedzīvotājam vai ārstniecības personai sniedz konsultāciju, kā rīkoties situācijās, kad notikusi saindēšanās. Tas darbojas 24 stundas diennaktī, arī brīvdienās un svētku dienās. Tālruņa numurs: 67042473

Comments


bottom of page