top of page

Vai redzu sevi medicīnā?

5.04.2023.

5. aprīlis šogad visā Latvijā bija ikgadējā biznesa izglītības biedrības Junior Achievement Latvia (JA Latvia) ieviestā “Ēnu diena”, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Kuldīgas slimnīcā bija pieteikušies 18 ēnotāji, kuri vēlējās ēnot gan ārstus, gan māsas, gan fizioterapeitus. Dienas beigās gandrīz visi atzina, ka savu profesiju redz veselības aprūpes nozarē.


Gatavojoties Ēnu dienai, Kuldīgas slimnīca uzņēma jauniešus šādās ēnu vakancēs: anesteziologs-reanimatologs, pediatrs, ķirurgs, ginekologs, vecmāte un māsas reanimācijas un anestezioloģijas, iekšķīgo slimību, ķirurģijas un dzemdību nodaļās.

Lai jaunieši iegūtu vērtīgu priekštatu par izvēlēto profesiju, Ēnu dienas pasākums Kuldīgas slimnīcā tika organizēts trīs daļās. Pirmajā daļā Kuldīgas slimnīcas galvenais ārsts Edgars Siliņš īsā prezentācijā sniedza ieskatu par slimnīcas statusu un nozīmi veselības aprūpes nozarē, kā arī uzsvēra konfidencialitātes, datu aizsardzības un ētikas jautājumus.


Otrā daļa bija speciālistu ēnošana nodaļās, bet trešajā daļā jauniešiem bija iespēja vērot pirmās palīdzības paraugdemonstrējumu Kuldīgas slimnīcas anesteziologa-reanimatologa Oļega Gologuzova vadībā. Ēnotāji tika aicināti arī pašiem trenēt rīcību situācijā, kad nepieciešams uzsākt cilvēka atdzīvināšanas pasākumus.


Ēnu dienas noslēgumā, jaunieši rakstīja un ar galveno ārstu pārrunāja gūtās atziņas, kā arī centās atbildēt uz jautājumiem - vai es redzu sevi medicīnā? Kāds vēl nav pārliecināts, bet vairums tomēr atzina, ka savu profesiju redz veselības aprūpes nozarē.


“Ļoti priecājos par gūto pieredzi. Galvenā atziņa ir tā, ka man nav pamata sevi apšaubīt vai baidīties, ka man šis ceļš nav pa spēkam, jo esmu jau uzdrīkstējusies tikt tik tālu. Uzturēties šajā vidē mani ļoti aizrāva un iepriecināja, tādēļ šī pieredze ir kā vēl viens apliecinājums, ka esmu uz pareizā ceļa. Paldies Jums par uzņemšanu!” raksta viena no ēnotājām.


Vairāki Kuldīgas slimnīcas ēnotāji šogad Ēnu dienā piedalījās atkārtoti. “Pēc šodienas pārliecinājos, ka vēlos kļūt par kādu medicīnas profesijas pārstāvi”, atzīst Kuldīgas Centra vidusskolas 11.klases audzēkne Paula Kate Tamsone, kurai šī nebija pirmā Ēnu diena Kuldīgas slimnīcā. Šogad viņa bija izvēlējusies ēnot māsas profesiju reanimācijas un anestezioloģijas nodaļā.


Kuldīgas slimnīcas Reanimācijas un anestezioloģijas vadītāja Svetlana Serpāne atbalsta jauniešu vēlmi iepazīt mediķu ikdienu: “Ēnu diena ir ļoti nozīmīgs pasākums, jo ļauj ielūkoties izvēlētās profesijas/specialitātes ikdienā. Ļauj apstiprināt vai noliegt savu izvēli, salīdzināt vēlamo ar reālo. Priecājos, ka jaunieši ir aktīvi un izrāda interesi par dažādām profesijām. Ikdienā bez šāda īpaši organizēta pasākuma, daudzās jomās tas būtu grūti realizējam notikums. Piemēram, jaunietim, kurš gatavojas kļūt par ķirurgu, anesteziologu-reanimatologu vai operāciju māsu nav vienkārši iekļūt operāciju zālē. Ēnu dienā tas ir iespējams.”

Ārsta anesteziologa-reanimatologa profesiju operāciju zālē ēnoja divi jaunieši, ķirurga specialitāti – viens.


Savukārt jaunietei, kura bija pieteikusies ēnot ginekologu-dzemdību speciālistu, bija unikāla iespēja vērot, kā ar ķeizargrieziena palīdzību pasaulē nāk bērniņš.

Vienisprātis ar Dr.Serpāni ir arī iekšķīgo slimību nodaļas virsmāsa Sanita Fišmeistere, esot pārliecināta, ka Ēnu diena var atvieglot lēmuma pieņemšanu par savas turpmākās profesijas izvēli.Comments


bottom of page