Elpot brīvi un viegli

Elpot brīvi un viegli

12.11.2021.

12.novembris – pneimonijas diena. Pneimonija jeb plaušu karsonis ir plaušu iekaisuma slimība dažādos lielākos un mazākos plaušu apvidos. Pneimonijas cēloņi var būt inficēšanās ar baktērijām, vīrusiem, kā arī ķīmiski vai fiziski bojājumi plaušu tuvumā. Veicinoša var būt saaukstēšanās, novājināta imunitāte.

Kad cilvēkam ir pneimonija, tad tas nozīmē, ka kādā plaušu daļā ir iekaisums un tā nepiedalās elpošanā. Īpaši bīstama ir Covid-19 vīrusa saslimšana, kas var radīt ļoti nopietnus plaušu bojājumus, skaidro Kuldīgas slimnīcas pieredzējusī pulmanoloģe Dr. Vija Rendniece.

Jautāta, kad pacientam būtu jāmeklē plaušu speciālists, Dr.Rendniece norāda, ka elpas trūkums ir pirmais signāls par to, ka vajadzētu izvērtēt elpošanas rādītājus. To veic, izmantojot speciālu ierīci – spirogrāfu, ar kuru mēra plaušu tilpumu un izelpas rādītājus, piem. gaisa plūsmas ātrumu elpceļos. Tas ir nesāpīgs process, kuram nav nepieciešams īpaši sagatavoties. To veic pulmanologa konsultācijas laikā. Izmeklējums notiek, veicot dziļas ieelpas un spēcīgas izelpas. To izmēra un fiksē ierīce, sagatavojot mērījuma rezultātus.

Ar spirogrāfijas palīdzību var noteikt arī to, vai plaušu tilpums ir pietiekams vai samazināts, kas var būt raksturīgi dažādām slimībām.

Spirogrāfiju ieteicams veikt:

• kad bieži piemeklē elpas trūkums

• kad ir ieildzis klepus – ilgāk par 8 nedēļām

• smēķētājiem

• hronisku slimību kontrolēšanai

Kā ikdienā parūpēties par plaušu veselību?

Dr.Rendniece iesaka fiziskas aktivitātes, garas pastaigas svaigā gaisā, stiprināt imunitāti, izvairīties no elpceļu vīrusiem – tas ir vienkāršākais, kā ikdienā saglabāt plaušu veselību un elpot viegli!

Informācija par Kuldīgas slimnīcas Pulmanoloģijas kabineta darba laiku ir pieejama šeit