top of page

Hemodialīze kā glābiņš

09.03.2023.

9. martā tiek atzīmēta Pasaules nieru diena ar mērķi veicināt izpratni par nieru būtisko lomu cilvēka organismā un samazināt nieru slimību cēloņus. Kuldīgas slimnīcā, kopš 2013. gada, pacientiem ar nieru mazspēju ir iespēja veikt hemodialīzi. To nodrošina speciāli izveidota, ērti pieejama hemodialīzes nodaļa slimnīcas ambulatorajā blokā.

Hemodialīze ir asins attīrīšanas process, izmantojot mākslīgu filtru. To veic pacientiem ar akūtu vai hronisku nieru mazspēju. Lai asinis attīrītu, tās plūst caur filtru – “mākslīgo nieri” jeb dializatoru un nonāk atpakaļ pacienta organismā. Dialīzes iekārta regulē asins plūsmu, spiedienu un apmaiņas tempu. Hemodialīzi veic caur īpaši izveidotu asinsvadu pieeju – arteriovenozo fistulu vai caur katetru. Hemodialīze pacientiem ar hronisku nieru mazspēju nodrošina dzīvībai svarīgu funkciju uzturēšanu - viņi bez tās nespētu dzīvot. Tā ir jāveic 3 reizes nedēļā. Hemodialīzes seanss ilgst 3-4 stundas. Dialīzi tiek nodrošināta gan bērniem, gan pieaugušajiem. Tā ir valsts apmaksāta un pacientam par to nav jāmaksā.


“Cilvēkiem, kuriem nestrādā nieres, hemodialīze ir glābiņš. Tā šiem cilvēkiem ir dāvājusi iespēju dzīvot, jo pirms hemodialīzes parādīšanās, šos pacientus ļoti agrīni piemeklēja nāve. Hemodialīzes seanss ir jāveic regulāri vairākas reizes nedēļā. Ja tā nebūtu pieejama pie mums, tad Kuldīgas un apkārtējo novadu iedzīvotājiem būtu jābraukā vai jāpārceļas uz kādu no lielajām pilsētām, piem., Ventspili, Liepāju vai Rīgu, “ saka Kuldīgas slimnīcas galvenais ārsts Edgars Siliņš.

Kuldīgas slimnīcas Hemodialīzes nodaļas māsa Inita Pudāne ir gandarīta par iespēju sniegt palīdzību pacientiem: “Šobrīd pie mums regulāri nāk 5 pacienti ar hronisku nieru mazspēju. Akūtajiem pacientiem pietiek ar diviem, trīs seansiem un nieru darbība atjaunojas. No sirds priecājamies par mūsu pacientu veiksmes stāstiem. Tā piemēram, pēdējo trīs gadu laikā, diviem Kuldīgas slimnīcas Hemodialīzes nodaļas pacientiem, t.sk., desmitgadīgam bērnam, veiksmīgi izdevusies nieru transplantācija.”


I. Pudāne skaidro, ka dialīzes laikā no organisma tiek izfiltrētas arī vajadzīgās minerālvielas un citas vielas. Pēc procedūras pacients izjūt nespēku un nogurumu, bet daudziem vēl tāls ceļš līdz mājām. Tāpēc Kuldīgas slimnīcā, pēc katra hemodialīzes seansa, pacientam tiek nodrošinātas pusdienas, kuras var paēst slimnīcas kafejnīcā.Comments


bottom of page