ENDOSKOPIJAS IZMEKLĒJUMI
top of page

Endoskopijas izmeklējumi

Kuldīgas slimnīcā darbojas moderni aprīkots endoskopijas kabinets, kurā izmeklējumi tiek veikti ar mūsdienīgu medicīnisko aprīkojumu un pacients uzreiz pēc izmeklējuma var saņemt kvalitatīvus un precīzus izmeklējuma rezultātus.  

Endoskopija ir augstas precizitātes kuņģa – zarnu traktu diagnostikas metode, kas ļauj savlaicīgi konstatēt dažādas kuņģa, barības vada un zarnu saslimšanas. Izvērtējot pacienta sūdzības, endoskopijas veikšanas nepieciešamību nosaka ārsts.

Endoskopijas izmeklējumi ietver gan gastroskopiju (augšējā endoskopija, gan kolonoskopiju (apakšējā endoskopija)

Gastroskopija ir augšējā gremošanas trakta izmeklēšanas metode, ko veic caur muti. To veic, lai savlaicīgi atklātu izmaiņas barības vadā, kuņģī, divpadsmit pirkstu zarnā. Endoskopijas laikā var paņemt audu paraugu tālākai izmeklēšanai (biopsija), kā arī veikt nelielas operācijas.

Kolonoskopija ir izmeklējums, ko veic caur resno zarnu un tas palīdz noteikt  un ārstēt resnās un taisnās zarnas slimības, atklāt zarnu gļotādas izmaiņas un iegūt audu paraugus morfoloģiskai izmeklēšanai.

Speciālista pieņemšanas laiki

majaslapa.jpg

Dr. Vita Skuja 

Izmeklējumi tiek veikti   pēc pieraksta. Pieraksts uz izmeklējumu pa tālruni: 63374000

KAS JĀZINA PAR GASTROSKOPIJU ?

 

Gastroskopija (tautā saukta “kobra”) ir augšējā gremošanas trakta izmeklēšanas metode, ko veic caur muti. Izmeklēšana ļauj savlaicīgi atklāt izmaiņas barības vadā, kuņģī, divpadsmit pirkstu zarnā. Tā ir visprecīzākā metode agrīnai gremošanas sistēmas saslimšanu diagnostikai. Endoskopijas laikā var paņemt audu paraugu tālākai izmeklēšanai (biopsija), kā arī veikt nelielas operācijas. 

Procedūras ilgums 20 - 40 min.

Nākot uz izmeklējumu, nepieciešams veikt šādas asinanalīzes (rezultāti, nedrīkst būt vecāki par divām nedēļām):

​​

  • pilna asins aina;

  • koagulogramma (INR, APTL, PROTROMBĪNS).

 

 Ja persona pierakstījusies uz valsts apmaksāto izmeklējumu, līdzi jābūt ārsta nosūtījumam.

 Nepieciešams ievērot pirms gastroskopijas (kuņģa) izmeklējuma:

  • dienā, kurā paredzēts izmeklējums, pirms procedūras nedrīkst ēst, dzert;

  • ja pacients vēlas, lai gastroskopija tiek veikta  vispārējā anestēzijā, par to pierakstoties jāinformē reģistratore;

  • ja izmeklējums notiek narkozē, 12 stundas pēc tā nedrīkst vadīt transporta līdzekli, kā arī veikt darbības, kas prasa koncentrēšanos un var apdraudēt paša vai līdzcilvēku veselību un dzīvību;

  • cukura diabēta slimniekiem izmeklējumu vēlams veikt no rīta (pierakstoties uz izmeklējumu, par to jāinformē reģistratore).

KAS JĀZINA PAR KOLONOSKOPJU ?

Kolonoskopija jeb apakšējā endoskopija ir vienīgā, visprecīzākā metode, ar kuras palīdzību var izmeklēt resno zarnu no iekšpuses un savlaikus diagnosticēt un ārstēt resnās un taisnās zarnas slimības. Resnās zarnas izmeklēšanu veic caur anālo atveri. Izmeklējums ļauj savlaicīgi atklāt zarnu gļotādas izmaiņas un iegūt audu paraugus morfoloģiskai izmeklēšanai.

Izmeklējums tiek veikts vispārējā anestēzijā anesteziologa klātbūtnē. Pēc procedūras pacients neilgu laiku uzturas dienas stacionāra palātā līdz pilnīgai narkozes vielu iziešanai.

 

Procedūras ilgums 1h- 1,5 h.

Nākot uz izmeklējumu, nepieciešams veikt sirds kardiogrammu un  šādas asinanalīzes (rezultāti, nedrīkst būt vecāki par divām nedēļām):

​​

  • pilna asins aina, koagulogramma;

  • koagulogramma (INR, APTL, PROTROMBĪNS);

  • asins grupa, rēzus faktors;                

  • asins bioķīmija (KREATINĪNS, GLOMERULU FILTRĀCIJAS ĀTRUMS, ALAT, FERRITĪNS);

  • Anti TGG (IgA un IgG), KOPĒJAIS IgA un kopējais Ig G -  tiem pacientiem, kuriem pūšas vēders un ir caurejas.

 

 Ja persona pierakstījusies uz valsts apmaksāto izmeklējumu, līdzi jābūt ārsta nosūtījumam. 

Pēc izmeklējuma vispārējā anestēzijā pacients, vismaz 12 h, nedrīkst vadīt automašīnu vai veikt paaugstināta drošības riska darbus.

Nepieciešams ievērot pirms kolonoskopijas izmeklējuma:

  • 7 dienas pirms izmeklējuma neēst barību, kura satur sēkliņas;

  • ja ir aizcietējumi – dienu pirms sagatavošanās lietot eļļu vai citus zarnu motoriku stimulējošus līdzekļus;

  • dienu pirms izmeklējuma lietot ārsta izrakstīto medikamentu resnās zarnas tīrīšanai, ievērojot lietošanas instrukciju, var dzert papildus ūdeni;

  • dienā, kurā paredzēts izmeklējums, pirms procedūras nedrīkst ēst, dzert, tikai agri no rīta ar pāris malkiem ūdens vēlams iedzert savas regulāri lietojamās zāles (asinsspiediena regulēšanai u.tml.);

  • tā kā izmeklējums notiek narkozē, 12 stundas pēc tā nedrīkst vadīt transporta līdzekli, kā arī veikt darbības, kas prasa koncentrēšanos un var apdraudēt paša vai līdzcilvēku veselību un dzīvību;

  • cukura diabēta slimniekiem izmeklējumu vēlams veikt no rīta (pierakstoties uz izmeklējumu, par to jāinformē reģistratore).

Pierakstu veikt pa tālruni 63374000.

Gastroskopijas un kolonoskopijas izmeklējumu veic dienas stacionārā; iestāšanās tajā notiek caur Uzņemšanas nodaļu (slimnīcas 1. stāvā). Uz procedūru līdzi ņemt personu apliecinošu dokumentu, ārsta nosūtījumu, analīžu un kardiogrammas rezultātus,  iepriekš veiktos izmeklējumus, (ja ir), vilkt ērtas drēbes, lietot iekštelpām paredzētus, ērtus apavus. 

Pakalpojumu cenrādis

VALSTS NOTEIKTIE PACIENTA LĪDZMAKSĀJUMI

Endoskopijas veikšanai izmanto “Olympus” aparatūru un instrumentus, endoskopu mazgāšanai un dezinfekcijai izmanto “Soluscope” iekārtu.

Endoskopijas datus fiksē datu apstrādes programmā “Endobase”, kurā tiek izveidots pacientu datu arhīvs, kas satur visus pacienta datus, arī vizuālo – endoskopisko informāciju, tāpēc iespējama datu salīdzināšana ar iepriekš veiktiem izmeklējumiem.

Izmeklēšanas laikā tiek ierakstīti fiksēti (foto) attēli,  un pēc izmeklēšanas pacients saņem izmeklējuma aprakstu kopā ar vizuālo informāciju.

bottom of page