Endoskopijas izmeklējumi

Endoskopija ir augstas precizitātes kuņģa – zarnu traktu diagnostikas metode, kas ļauj savlaicīgi konstatēt dažādas kuņģa, barības vada un zarnu saslimšanas. Izvērtējot pacienta sūdzības, endoskopijas veikšanas nepieciešamību nosaka ārsts.

Kuldīgas slimnīcā darbojas moderni aprīkots endoskopijas kabinets, kurā veic gastroskopijas un kolonoskopijas izmeklējumus ar vai bez narkozes.

Speciālista pieņemšanas laiki

kontakti-2.png

Ināra Rozentale

P. 8.30-14.00

T. 8.30-14.00

Pk. 8.30-14.00

Gastroskopija (tautā saukta “kobra”) ir augšējā gremošanas trakta izmeklēšanas metode, ko veic caur muti. Izmeklēšana ļauj savlaicīgi atklāt izmaiņas barības vadā, kuņģī, divpadsmit pirkstu zarnā. Tā ir visprecīzākā metode agrīnai gremošanas sistēmas saslimšanu diagnostikai. Endoskopijas laikā var paņemt audu paraugu tālākai izmeklēšanai (biopsija), kā arī veikt nelielas operācijas.

Nepieciešams ievērot pirms gastroskopijas (kuņģa) izmeklējuma:

 • dienā, kurā paredzēts izmeklējums, pirms procedūras nedrīkst ēst, dzert;

 • ja pacients vēlas, lai gastroskopija tiek veikta  i/v narkozē, par to pierakstoties jāinformē reģistratore;

 • bērniem līdz 18 g.v. uz izmeklējumu jāierodas kopā ar kādu no vecākiem (vai aizbildni), lai dotu atļauju procedūrai un narkozes lietošanai;

 • ja izmeklējums notiek narkozē, 12 stundas pēc tā nedrīkst vadīt transporta līdzekli, kā arī veikt darbības, kas prasa koncentrēšanos un var apdraudēt paša vai līdzcilvēku veselību un dzīvību;

 • cukura diabēta slimniekiem izmeklējumu vēlams veikt no rīta (pierakstoties uz izmeklējumu, par to jāinformē reģistratore).

Kolonoskopija jeb apakšējā endoskopija ir vienīgā, visprecīzākā metode, ar kuras palīdzību var izmeklēt resno zarnu no iekšpuses un savlaikus diagnosticēt un ārstēt resnās un taisnās zarnas slimības. Resnās zarnas izmeklēšanu veic caur anālo atveri. Izmeklējums ļauj savlaicīgi atklāt zarnu gļotādas izmaiņas un iegūt audu paraugus morfoloģiskai izmeklēšanai.

Izmeklējums ar narkozi tiek veikts anesteziologa klātbūtnē. Pēc procedūras pacients neilgu laiku uzturas dienas stacionāra palātā līdz pilnīgai narkozes vielu iziešanai. Pēc izmeklējuma ar narkozē pacients nedrīkst vadīt automašīnu.

Nepieciešams ievērot pirms kolonoskopijas izmeklējuma:

 • 7 dienas pirms izmeklējuma neēst barību, kura satur sēkliņas;

 • ja ir aizcietējumi – dienu pirms sagatavošanās lietot eļļu vai citus zarnu motoriku stimulējošus līdzekļus;

 • dienu pirms izmeklējuma lietot ārsta izrakstīto medikamentu resnās zarnas tīrīšanai, ievērojot lietošanas instrukciju, var dzert papildus ūdeni;

 • dienā, kurā paredzēts izmeklējums, pirms procedūras nedrīkst ēst, dzert, tikai agri no rīta ar pāris malkiem ūdens vēlams iedzert savas regulāri lietojamās zāles (asinsspiediena regulēšanai u.tml.);

 • tā kā izmeklējums notiek narkozē, 12 stundas pēc tā nedrīkst vadīt transporta līdzekli, kā arī veikt darbības, kas prasa koncentrēšanos un var apdraudēt paša vai līdzcilvēku veselību un dzīvību;

 • cukura diabēta slimniekiem izmeklējumu vēlams veikt no rīta (pierakstoties uz izmeklējumu, par to jāinformē reģistratore).

Pierakstu veikt pa tālruni 63374000.

Kolonoskopijas izmeklējumu veic dienas stacionārā; iestāšanās tajā notiek caur Uzņemšanas nodaļu (slimnīcas 1. stāvā). Uz procedūru līdzi ņemt personu apliecinošu dokumentu, ārsta nosūtījumu, čības, ērtas drēbes.

Neskaidrību vai akūtas nepieciešamības gadījumā, ģimenes ārsts var kontaktēties ar dr. Rozentali.

Pakalpojumu cenrādis

VALSTS NOTEIKTIE PACIENTA LĪDZMAKSĀJUMI

Endoskopijas veikšanai izmanto “Olympus” aparatūru un instrumentus, endoskopu mazgāšanai un dezinfekcijai izmanto “Soluscope” iekārtu.

Endoskopijas datus fiksē datu apstrādes programmā “Endobase”, kurā tiek izveidots pacientu datu arhīvs, kas satur visus pacienta datus, arī vizuālo – endoskopisko informāciju, tāpēc iespējama datu salīdzināšana ar iepriekš veiktiem izmeklējumiem.

Izmeklēšanas laikā tiek ierakstīti fiksēti (foto) attēli,  un pēc izmeklēšanas pacients saņem izmeklējuma aprakstu kopā ar vizuālo informāciju.